You are here
sofia foosball grand masters 2017 Джаги На Фокус Събития

В София се проведе международно събитие по футбол на маса (джаги)

От 6 до 8 октомври София бе домакин на Sofia Grand Masters 2017 – едно от най-големите и вълнуващи събития от спортния календар по футбол на маса у нас. В столичния спортен бар „Академията“ (бул. „Тодор Александров” 64, Кино Арена запад, ниво -2) се събраха над 120 състезатели от над 15 държави, сред които Германия, Италия, Чехия, Иран, Русия и др.

Организатор на събитието за втора поредна година бе СК „Джагоарс” – най-големият клуб по джаги в България.

Sofia Grand Masters 2017 – Победители

Още в петъчния ден стартираха загравящите дисциплини Classic и Speedball doubles във всички категории – мъже, жени, сеньори и младежи. Ето и победителите в тях:
–          Dominik SCHMITZ (DEU) – Marvin POHL (DEU) – Junior Speedball doubles and Junor Classic doubles
–          Klaus GOTTESLEBEN (DEU) – Martin SCHIRMER (DEU) – Seniors Speedball doubles
–          Andras POLACSEK (HUN) – Gábor ROZSOS (HUN) – Speedball doubles
–          Marek VOVCIK (SVK) – Stanislav GEORGIEV (BGR) – Classic doubles
–          Ivana FRANCIKOVA (CZE) – Sárka HOLOMOUCKÁ (CZE) – Women Speedball doubles
–          Iveta RAKOVICSOVA (SVK) – Ecaterina SARBULESCU (ROU) – Women Classic doubles

Sofia Grand Masters 2017

В първия ден от състезанието стартира и дисциплината смесени двойки. Финалните мачове в нея продължиха и в съботния ден. Победители в дисциплината са Stanislav GEORGIEV (BGR) – Ecaterina SARBULESCU (ROU).

Златният медал при жените в индивидуалната игра извоюва световната шампионка Екатерина Атанасова от СК „Джагоарс”. На второ място се класира Ивета Раковичова от Словакия, а бронзът отиде при българската състезателка от клуб „Сторм райдърс” – Александра Новкова-Лазова.

При мъжете в оспорвани битки за челните места в тройката се наредиха световните топ състезатели Давид Детре от Унгария- първо място, Джулиано Бентиволио /Белгия/ – сребро и Кристофър Маркс от Германия – бронзов медал.

При ветераните първи се класира германецът Хайнц Кийслинг, а при младежите – Доминик Шмиц, също от Германия. Джуниърът Марио Томов от СК „Джагоарс” спечели бронзовото отличие.

В най-дългоочакваните и интересни дисциплини – игрите по двойки – българи завоюваха част от златните медали. „Джагоарките“ Екатерина и Ния Атанасови без загуба достигнаха до финала, където надвиха чешките топ състезателки Ивана Франчикова и Шарка Холомуцка. Трети се класираха „райдърките“ – Александра Новкова-Лазова и Деметра Блажева.

В най-голямата дисциплина – Оупън дабълс – златото извоюваха Марек Вовчик /Словакия/ и българския топ състезател Станислав Георгиев. Втори се класираха Матей Волек и Мартин Доуса от Чехия. На трето място е двойката Омар Бенбакика от Франция и Джулиано Бентиволио / Бел./
При ветераните златен медалист стана двойката Джулиано Бентиволио /Бел./ и Мартин Ширмер /Герм./
Младежите, които се качиха на най-високото стъпало на почетната стълбичка бяха Илиян Стойчев и Марио Томов (СК „Джагоарс“).

ITSF Junior Cup 2017 – Победители

В рамките на международния турнир Sofia Grand Masters 2017 се проведе и първото издание на официалната отборна купа за младежи – ITSF Junior Cup 2017. Състезанието се организира съвместно с Немската федерация по футбол на маса (джаги) – DTFB. Откриването на събитието се състоя във ВИП залата на Спортен бар „Академията”. Там всички младежи бяха приветствани със специална вечеря, на която бяха представени отборите и връчени екипите им за състезанието.

Джуниър състезателите направиха демонстрационен мач срещу VIP медийните партньори на събитието, сред които беше и DrugiteSportove.com. Мачовете от демонстрацията бяха изиграни на новия модел маса – BEAST – създадена в чест на световнaта шампионка Екатерина Атанасова. Масата е модел на немският производител на джаги Ullrich, който е и основен партньор на Junior InterCup Challenge 2017.

Официален гост на събитието беше и Klaus Gottesleben – председател на Немската федерация по футбол на маса и Президент на младежката комисия към ITSF.

Пет отбора премериха сили помежду си в борбата за спечелването на младежката купа. Във финалния мач между джуниърите на България /BUL 1/ и Германия /GER 1/ българските момчета Марио Томов, Илиян Стойчев, Кристиян Николов и Галин Тянков надвиха немските национални състезатели с резултат от 24:22 в продължението.